След първото представление през първия ден на Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ – „Храбрият дървар“ на Държавен куклен театър Пловдив, дойде ред и за второто театрално пътешествие на зрителите, а именно – „Балерината, която запали оперетата“.
В ролята на въпросната балерина влиза Албена Колева, която повежда своята публика за ръка към едни от най-личните и съкровени моменти на една жена, жертвала всичко за най-голямата си и единствена страст – изкуството. Режисьорът и автор на пиесата Венцислав Кулев ни сблъсква с творческия и житейски път на Ружа – балерина, която е отдала всичко най-скъпо и ценно за своята професия.
Основната тема в историята са онези такси, които всеки човек, отдаден на изкуството е нужно да заплати, както се споменава и неведнъж на сцената – жертви, упоритост, фанатизъм и каторжничество. Нелекият път на тази жена излиза на талази от нея, като дълбоко пазени тайни и въздишки, след които всеки зрител си дава сметка, че ще се превърне в свидетел на една изповед.
Изповед за борбата, живота и изкуството. Изповед за борбата да заслужиш своето място в изкуството и душевните пукнатини, които никога не зарастват. Изповед за тялото и съдбата на балетните артисти, отказали се от дом, семейство, връзки и приятелства само и единствено заради успеха и топлината на прожекторите.
Опитите на Ружа да запамети своите спомени и истории за идните поколения пред една камера, намерена на боклука, отприщва поток от болезнени спомени и хумористични случки от едно отминало време и политическа система. Подобно на паузи в музикална партитура, актрисата Ванеса Пеянкова изпълнява откъси от различни класически балети, като мост между миналото и настоящето на Ружа, в което балетът се е превърнал в един далечен блян.
„Балерината, която запали оперетата“ е представление, което се обръща към своята публика истинско и болезнено – без фалш, измама или поза, като я заставя да обърне поглед към своите вътрешни копнежи и мечти.
Лора Вангелова